Tercih Tüyoları

0
131
  • Üniversite değil, bölüm seçin

Tabi ki üniversitenin adının ‘marka’ olması size bir şeyler kazandırır, ama bölüm her zaman önce gelmiştir. Spesifik bir üniversite seçerek sınava çalışanlar çoğunlukla hayal kırıklığına uğrar, hatta bazıları abartıp tekrar hazırlanır. Sebep ise kendi hayalleri değil toplumun hayalleri yüzünden 1 senesini yakar.

 

  • Bölümde okuyan öğrencilerle, mezunlarla konuşun

Bizim için tıp geleceğin mesleği, para basan bölüm olabilir, çünkü bunca yıldır böyle gördük duyduk, ama bunu okuyan veya bundan mezun birine sorsak belki de bize tam tersini anlatabilir. Kulaktan duyduğunuz bilgilere çok güvenmeyin, tecrübeli birileri ile konuşun.

 

  • Kendi hayalinizi okuyun, başkalarınınkini değil

Evet, aileler her zaman iyiliğimizi ister. Ama onların istediği şeyler de genelde tıp veya mühendislik oluyor. Tıp herkesin harcı mı peki? Tabi ki değil. Ve o bölümü aileniz değil siz okuyacaksınız, belki ömrünüzün sonuna kadar o işi siz yapacaksınız, onlar değil. Puanınız yetti diye istemediğiniz halde tıp okursanız zaten 6 yılı 16 yıla uzatmış olursunuz.


  • Üniversite seçerken kadroya bakın

Kaç doçent kaç profesör var, açın akademik kadroya; hatta zorlayarak o kişilerin de CV’lerine bakın. Size okulun kalitesi hakkında asıl bilgiyi verecek olan bunlardır; sloganları veya reklamları değil.

Leave a reply