Tercih Yaparken Bunlara Dikkat!

0
110

Yıllarca verilen emek ve uzun bir çalışma maratonun sonunda bir dizi sınav ve lise tercihleriyle devam eden bir yolculuk sona ermek üzere. Bu yolculuk biterken üniversiteye giriş ile birlikte hayatınız boyunca devam edecek başka bir yolculuk başlayacak. ÖSYM sınav takvimi bilgilendirme sayfasındaki bilgilere göre; sınav sonuçları 31 Temmuz 2018 tarihinde açıklanacak. Yapılan tercihlerle sadece eğitim görülecek üniversite değil aynı zamanda atılacak önemli adımlarla gelecek belirlenmiş olacak.

 

  • Tercih listesi hazırlanırken öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken nokta başarı sırasıdır.

 

  • Üniversitelerin tercih edilecek olan bölümleri için başarı sıraları dikkate alınarak tercih sıralaması yapılmalıdır. Çünkü ÖSYM adayları üniversitelere başarı sıralamalarına göre yerleştirmektedir.

 

  • ÖSYM tarafından yayınlanan Yükseköğretim Programları ve Kontenjanlar kılavuzu dikkatlice incelenmelidir.

 

  • Tercihler puan yettiği için değil, adaylar tarafından belirli bir hedef doğrultusunda olduğu için yapılmalıdır.

 

  • Yeni açılmış olan, puan türü değişen ya da taban puanı belli olmayan bölümler başarı sıralarının olduğu kılavuzda yer almaz. Bu nedenle de bölümler için yakın puanlı başka bölüm ile benzer düzeydeki bir üniversite ile kıyas edilmelidir.

 

  • ÖSYM tarafından son yıllarda bazı bölümler için baraj sırası uygulaması yapılıyor. Örneğin bir bölümü tercih edecek adayların belirli sıralamaya girmiş olması şartı koyuluyor. Tercih yapacak olan adayların sıralamada bu noktaya da dikkat etmeleri gereklidir.

 

  • Sonuç olarak, seçilecek olan meslek ömür boyu yapılacaktır. Bu nedenle puan yettiği için değil severek yapılacağı için tercih işlemi yapılmalıdır.

 

Leave a reply