İş İmkanı En Yüksek Olan Bölüm ve Meslekler

0
132

Üniversite sınavlarının bitmesi tercih dönemlerinin yaklaşmasıyla iş imkanı en yüksek olan bölümlere olan ilgi de arttı. Üniversite mezunu sayısı her geçen gün artması, her geçen gün iş bulma şansını da zorlaştırıyor. Bu nedenle adaylar daha çok iş imkanı yüksek olan bölümlere yöneliyor. Hukuk, Tıp, Mühendislik gibi bölümlerin yanında yazılım ve gıda mühendisliği gibi geleceğin bölümleri de iş imkanı açısında ön plana çıkıyor. İşte 2018 yılı iş imkanı en yüksek olan bölüm ve meslekler…

 

GIDA MÜHENDİSLİĞİ

Günümüzde tüketicinin sağlık ve hijyen standartları yüksek besinler talep etmeleri gıda firmalarının her zaman gıda mühendisi ihtiyacının olmasını sağlayacak.

YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ

Geleceğin mesleği olarak gösterilen yazılım mühendisliği yazılım ve bilgi teknolojileri mimarisi alanında yapılan araştırmalar; veritabanları, veritabanı programcılığı, yazılım proje yönetimi, ölçümü ve testi gibi konuları ele almaktadır. 

Web ve oyun programlama alanında yapılan araştırmalar web programlama, bilgisayarda grafik ve animasyon geliştirme, insan bilgisayar etkileşimi ve elektronik ve uzaktan öğrenme ortamlarının tasarımı ve geliştirilmesi konularına odaklanmakta. Veri madenciliği alanında yapılan araştırmalar arasında veri ambarlarının ve çok büyük veri tabanlarının sorgulanabilmesi, bulanık mantık kullanarak verilerin segmentasyonu, kümelenmesi, kestirimi ve tahmininin yapılması gibi modelleme çalışmalarını içermektedir.

İNTERNET GAZETECİLİĞİ

Günümüzde insanlar öğrenmek istedikleri her şeyi internet üzerinden aramaktadırlar. İnternet kullanımı gün geçtikçe daha da artacağından dolayı bu sektörde ihtiyaç her zaman devam edecektir.

UÇAK BAKIMI

Günümüzde Sivil Havacılık sektörünün gitgide büyümesi ve gelişmesi alandaki istihdam imkanını da arttırdı. Bölüm mezunlarının iş bulma imkanı oldukça geniştir.

AŞÇILIK

Aşçılık günümüzdeki en gözde mesleklerden… Aşçılık programları ile otel, lokanta, yemek fabrikası, fast-food, pastane vb yerlerde yiyecek-içecek hazırlayan ve sunumunu sağlayan, bir iş planını uygulayabilen, koku ve tat alma duyusu gelişmiş, çabuk ve düzenli çalışabilen, dikkatli ve titiz, sorumluluk duygusu yüksek, hijyen ve sağlık konularına dikkat eden, yurt içi ve yurt dışı yiyecek içecek işletmelerinde aranan insan gücü  gerekli bilgi ve becerilerle donatılmış, uluslararası alanda rekabet edebilecek genç yiyecek içecek elamanları yetiştirmektir.

Leave a reply